O Autorze

Nazywam się Tadeusz Sowiński i jestem dyplomowanym dietetykiem. W swojej pracy zawodowej zajmuję się problematyką żywienia i suplementacji w przypadku osób aktywnych fizycznie. Ze sportowcami miałem przyjemność współpracować już w czasie studiów, na początku III roku dietetyki zostałem powołany na stanowisko dietetyka Kadry Narodowej Wioślarek i Wioślarzy, mając zaszczyt uczestniczyć w przygotowaniach olimpijskich Zawodniczek i Zawodników klasy mistrzowskiej.

W kręgu moich zainteresowań zawsze leżały także sporty sylwetkowe. Z racji tego, iż nigdy nie startowałem w zawodach kulturystycznych, początkowo trudno było mi „zaistnieć” w świecie bodybuildingu jako dietetyk, w owych czasach standardem niekwestionowanym było, iż startujących zawodników prowadzą doświadczeni kulturyści. Miałem zatem trochę pod górkę. Z czasem jednak okazało się, że wiedza dietetyka także może być pomocna w kulturystyce i fitness. Po dziś dzień uczestniczę w przygotowaniach do startów w zawodach topowych polskich zawodników, takich jak Bartosz Leoniewski (złoty medalista zawodów Musclemania w Miami 2018 i pierwszy w Polsce zawodnik z kartą Musclemania PRO) oraz Krzysztof Skryplonek (złoty medalista Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy IFBB 2018, a także medalista poprzednich edycji tychże zawodów). Jako ciekawostkę dodam, że Bartek jest jaroszem i nie je mięsa… Uczestniczyłem też w przygotowaniach startowych Emila Kaleńskiego do tegorocznych zawodów Diamond Cup, które wygrał i w których zdobył Licencję IFBB Elite Pro. Stąd też pewna część artykułów jakie zamieszczę na tym blogu, dotyczyć będzie właśnie pracy nad sylwetką, choć zapewne w swoim zasięgu wykraczać one będą poza sferę przygotowań do zawodów, obejmując także „redukcję tłuszczu zapasowego” i „rozwój masy mięśniowej” w amatorskim rozumieniu tych pojęć.

W obszarze moich zainteresowań zawodowych mocno osadzona jest problematyka diety aktywnych fizycznie kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń funkcji rozrodczych i powiązań pomiędzy sposobem odżywiania a regulacją funkcji reprodukcyjnych. Jako dietetyk współpracuję z paniami borykającymi się głównie z problemami takimi jak zespól policystycznych jajników (PCOS) i czynnościowy brak miesiączki pochodzenia podwzgórzowego (FHA), czyli zaburzeniami, w przypadku których modyfikacja sposobu odżywiania i odpowiednio dobrana suplementacja zgodnie z obecnym stanem wiedzy, często prowadzić mogą do poprawy stanu zdrowia. Treści umieszczane przeze mnie na tym blogu będą zatem zahaczać również o powyższe zagadnienia, koncentrując się przede wszystkim na analizie wyników badań naukowych oraz kładąc nacisk na praktyczne wskazówki dotyczące postępowania żywieniowego i suplementacyjnego we wspomnianych przypadłościach.

Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego związane z zespołem jelita drażliwego (IBS), przerostem bakteryjnym jelita (SIBO) oraz wynikające z uprawiania sportu, to kolejny obszar wiedzy, który skupia moją uwagę. W swojej pracy zawodowej miałem już okazję współpracować z – jak twierdzili co poniektórzy – „beznadziejnymi przypadkami” i choć nie w każdej sytuacji byłem w stanie pomóc, to często okazywało się, że odpowiednio dobrana dieta i suplementacja niosła za sobą istotne korzyści w postaci zmniejszenia nasilenia objawów. Również i te tematy pojawiać się będą we wpisach na niniejszym blogu.

Zarówno zawodowo, jak i prywatnie uważam, że dietetyka w wydaniu obiegowym (POP-dietetyka) jest dziedziną wiedzy zdominowaną przez fałszywe przekonania na temat tego, jak powinniśmy się odżywiać, czego unikać, jak konsumpcja poszczególnych pokarmów wpływ na nasz organizm. Dlatego też spory nacisk kłaść będę na demitologizację obszarów wiedzy, którymi – ze względu na swoją profesję i zarazem pasję – na co dzień się zajmuję.

Zapraszam do lektury i czynnego udziału w życiu bloga.